sobota, 28 marca 2020

FAL Birnbäumel - filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Gruszeczce

Na teren dawnego, żeńskiego obozu pracy w Gruszeczce trafiłem w przeszłości tylko raz, bodajże jesienią 2015 roku. Choć było to już ponad 4 lata temu to przez cały ten czas nie dawał mi on o sobie zapomnieć - przynajmniej raz na dwa lub trzy miesiące przeglądałem zdjęcia jakie wykonałem tam przed laty, czytałem po raz kolejny te same informacje na jego temat jakie można znaleźć w publikacji "Filie Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen - Informator" oraz... myślałem. Coś nie dawało mi spokoju, mówiło mi, że muszę tam jeszcze wrócić i dokończyć swoją pracę dlatego w końcu, na początku marca 2020 roku zdecydowałem, że nadszedł już czas aby ponownie tam przyjechać i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym miejscem jakie kłębiły się w mojej głowie. W wyprawie tej towarzyszył mi tym razem mój przyjaciel Marcin (którego obecność w tym miejscu była prawdopodobnie kluczowa do rozwikłania zagadki tego miejsca) i jednocześnie jeden z najbardziej inteligentnych eksploratorów-poszukiwaczy jakiego znam. Jak miało się okazać także tym razem moje przeczucie mnie nie myliło, a po kilku godzinach weryfikacji terenowej pozostałości po obiektach znajdujących się na obszarze dawnego, niemieckiego obozu pracy przymusowej dla kobiet w Gruszeczce wszystko stało się jasne. Zacznijmy jednak od początku i spójrzmy na najszerzej znaną historię tego miejsca, którą przedłożę tu na podstawie wspomnianego już wcześniej informatora.

Okolice Milicza to przede wszystkim stawy, cieki wodne oraz lasy, nie inaczej jest w przypadku Gruszeczki, która w owych okolicach się znajduje. Przed laty po lewej stronie widocznej drogi znajdowała się granica obozu FAL Birnbäumel. Stan na marzec 2020.

Obóz ten założony został pod koniec października 1944 roku (warto zapamiętać tę datę gdyż będzie ona dość istotna w dalszej części tekstu) w lasach pomiędzy wsią Sułów (noszącą wtedy nazwę Sulau) oraz Gruszeczka (Birnbäumel). Obie te wsie znajdowały się w tzw. okręgu (niem. Kreis) Milicz (Militsch), należy mieć świadomość, że były to ziemie w całości zasiedlone przez Niemców gdyż rejon ten jeszcze przed 1939 roku był integralną częścią III Rzeszy. Więźniarki zostały zakwaterowane w istniejących już, drewnianych kolistych barakach, które swoim kształtem miały przypominać duże namioty. Użyta tutaj forma "koliste baraki" odnosi się raczej nie do kształtu konstrukcji, którą można odebrać jako na przykład wystającą z ziemi półkule, a raczej do podstawy koła na jakiej zostały zbudowane. I tutaj muszę niestety zrobić krótką przerwę jeśli chodzi o rys historyczny tego obozu pracy i powiedzieć kilka słów więcej na temat tych "kolistych baraków". Konstrukcja ta nasuwa jednoznaczne skojarzenie dla osób interesujących się niemiecką wojskowością z tzw. fińskimi celtami - konstrukcjami mieszkalnymi jakie budowane były na planie koła z modułowych drewnianych paneli. Fundamenty w razie potrzeby oraz dostępnych środków były betonowe, drewniane lub po prostu wcale ich nie było, a drewniane ściany po odpowiedniej izolacji najzwyczajniej wkopywano bezpośrednio w grunt lub też osadzano na najczęściej drewnianym stelażu. Tego typu forma budownictwa miała niewątpliwą zaletę gdyż powalała na bardzo łatwe zbudowanie obozu w wyznaczonym miejscu ale również na ewentualne szybkie i sprawne jego rozmontowanie wraz z możliwością ponownego wykorzystania w innym miejscu. Nie powinno to wcale dziwić, że tego typu rozwiązanie było bardzo chętnie wykorzystywane przez Wermacht na potrzebę budowy tymczasowych (choć nie krótko istniejących) obozów wojskowych w terenie czy też obozów jenieckich.

Żołnierze Wermachtu na tle fińskich celt dużego typu - model ten mógł być wykorzystywany jako baraki mieszkalne dla więźniarek z FAL Birnbäumel (archiwum autora).

Odbiorcą tego know-how było jednak nie tylko wojsko gdyż znany jest mi jeden przypadek obozowiska złożonego z tego typu konstrukcji jednak w mniejszej wersji niż te widoczne na powyższej fotografii, a posiadających betonowy fundament oraz kanalizację. Myślę tutaj oczywiście o Górach Sowich gdzie przy jednym z kamieniołomów nieopodal Włodarza mieścił się najprawdopodobniej obóz Służby Pracy Rzeszy (nim. Reichsarbeitsdienst, w skrócie RAD). Aby nie wchodzić w dygresję do dygresji skupmy się już jednak na historii obozu z Gruszeczki kiedy to skończyliśmy na ulokowaniu kobiet w kolistych barakach przypominających namioty. Pierwszy transport więźniarek przybył na miejsce w dniu 22 lub 27 października 1944 roku, a w skład 1000-osobowej grupy wchodziły żydówki przywiezione z KL Auschwitz. Ze względu na ciągłe braki w zaopatrzeniu (zgromadzonym tam kobietą szczególnie doskwierał brak jedzenia, leków oraz odzieży) warunki tam panujące określane są jako bardzo ciężkie. Ponadto informator o filiach obozu koncentracyjnego Gross-Rosen podaje, że baraki przeznaczone jako miejsce zakwaterowania kobiet nie były do tego w żaden sposób przystosowane. Osobiście jestem zdania, że od jakiegoś czasu ze względu na ciągle zmieniającą się sytuację na froncie stały puste i niekonserwowane co doprowadziło do ewentualnego pogorszenia stanu drewnianych modułów ścian, a ponadto musiano zdemontować znajdujące się oryginalnie w nich piecyki typu "koza" pozwalające na ogrzanie wnętrza konstrukcji. Ze względu na powyższe jeszcze w pierwszym miesiącu uruchomienia obozu miano odnotować aż 120 przypadków zachorowań. Ostateczny bilans ofiar nie jest jednak znany, odnotowano natomiast jedną egzekucję przeprowadzoną na więźniarce za próbę ucieczki - wyrok wykonano w dniu 17 listopada 1944 roku. Głównym przyczynkiem do powstania tego obozu była realizacja założeń tajnej operacji o kryptonimie "Barthold" mającej na celu zabezpieczenie Wrocławia, a także części Dolnego Śląska przed nacierającymi wojskami Armii Czerwonej.

Również wykorzystywana przez Wermacht model małej fińskiej celty (archiwum autora).

Do obowiązków skoncentrowanych w Gruszeczce kobiet była budowa rowów przeciwczołgowych oraz okopów w okolicach Milicza natomiast architektem budowy ziemnych umocnień była niemiecka firma Unternehmen Barthold (od której to kryptonim przyjęła cała operacja zabezpieczająca Wrocław oraz Dolny Śląsk) z siedzibą w Kraschnitz koło Hochweiler. Co ciekawe - pomimo tego iż obóz ten stanowił filię KL Gross-Rosen to więźniarki przy pracy były pilnowane nie przez podległe SS wachmanki (strażniczki z obozów koncentracyjnych czy też pracy dla kobiet), a przez żołnierzy Wermachtu. Być może wpływ na to miał charakter prowadzonych tam prac ziemnych przeznaczonych przede wszystkim na potrzeby tej formacji III Rzeszy. Nie zachowały się natomiast jakiekolwiek informacje na temat struktury funkcjonowania tego obozu pracy przymusowej - nie są znane nazwiska strażniczek ani też komendantki obozu, jak kształtował się stan osobowy załogi itd. Ze względu na zbliżające się wojska sowieckie 23 stycznia 1945 roku rozpoczęto przeprowadzanie ewakuacji obozu, około 20 kobiet odłączyło się od kolumny marszowej i schroniło się w zabudowaniach wsi Birnbäumel gdzie doczekały przyjazdu czerwonoarmistów. Pozostałe dotarły pieszo do obozu macierzystego jakim był Gross-Rosen skąd dalej zostały przetransportowane do KL Bergen-Belsen. To tyle jeśli chodzi o oficjalną monografię tego miejsca, nieoficjalnie pojawia się jednak trudna do zweryfikowania informacja na temat mającego znajdować się bezpośrednio we wsi Gruszeczka miejsca (prawdopodobnie miały to być zabudowania gospodarcze) ulokowania kobiet nie mieszczących się w głównej placówce położonej kilkaset metrów dalej na terenie pobliskiego lasu. Nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne, szczególnie, że miejsca w głównym obozie pracy było raczej pod dostatkiem, faktem może być jednak to, że na terenie wsi zgromadzono niewielką grupę kobiet, które nie pracowały przy budowie umocnień, a pomagały okolicznym gospodarzom w pracach gospodarczych.

Jeden z kilku okrągłych, betonowych fundamentów przeznaczonych na budowę fińskich celt małego typu jaki można znaleźć na terenie kamieniołomu nieopodal Włodarza w Górach Sowich przeznaczonych prawdopodobnie na potrzeby RAD. Na szczególną uwagę zasługuje fakt skanalizowania konstrukcji. Stan na listopad 2018.

A jak teren dawnego, niemieckiego obozu pracy przymusowej dla kobiet w Gruszeczce wygląda z dzisiejszej perspektywy? Niestety nie zachował się nawet najmniejszy ślad po znajdujących się tam przed laty barakach - i to nie tylko w terenie ale również LIDAR nie jest tutaj w żaden sposób pomocny. Ze względu na ten fakt braku jakiegokolwiek śladu w terenie po fińskich celtach, a także na znajdującą się w publikacji o filiach KL Gross-Rosen informację o nieprzystosowaniu baraków na potrzeby mieszkaniowe jestem zdania, że konstrukcje te nie posiadały jakiejkolwiek podłogi, a ich ściany zostały uprzednio wkopane w ziemie lub osadzone na przylegającym bezpośrednio do podłoża drewnianym stelażu dlatego też miejsca gdzie się znajdowały nie są już widoczne. Zachowało się jednak coś innego, nie mniej interesującego, a jednocześnie kluczowego dla odkrycia jakiego dokonałem podczas ostatniego przyjazdu w rejon Milicza. Otóż tymi zachowanymi do dzisiejszego dnia obiektami są pozostałości po budynkach o przeznaczeniu sanitarnym w postaci fundamentów, a także dwóch większych budynkach spełniających inne funkcje. Pośród nich możemy wyróżnić aż 6 konstrukcji będących przed laty łaźniami czy też umywalniami. Na ich podłodze do dzisiejszego dnia znajduje się jasna, bardzo gładka wylewka betonowa, a na krawędziach gdzie przed laty łączyły się ze ścianą widnieją zaokrąglenia tak charakterystyczne dla budowli o tego typu przeznaczeniu pozwalające na łatwe spływanie wody czy też czyszczenie. Ponadto gdzieniegdzie z pomiędzy trawy porastającej fundamenty łaźni przebijają również już dość płytkie i ledwo widoczne wgłębienia świadczące o zamontowaniu w nich odpływów.

W kolejności od góry z lewej zdjęcia 1, 2, 3 i 4 przedstawiają wybrane fundamenty dawnych łaźni czy też umywalni w widoku ogólnym; zdjęcie 5 zostało wykonane w zbliżeniu na odpływ wody znajdujący się w jednym z fundamentów; natomiast zdjęcie 6 ukazuje betonową wylewkę, o której pisałem powyżej będącą tak charakterystyczną dla obiektów o tego typu przeznaczeniu. Stan na marzec 2020.

Drugi typ pozostałości po budowlach jaki występuje na terenie dawnego obozu pracy to relikty szaletów wraz z szambami-odstojnikami położonymi bezpośrednio pod nimi. Tego typu konstrukcji możemy naliczyć tam w ilości 4 sztuk, posiadają one betonowe płyty z dwunastoma małymi i okrągłymi otworami nad którymi pierwotnie musiały być umiejscowione latryny w takiej samej ilości. Ponadto posiadają jeden duży otwór wejściowy przez który może przecisnąć się do środka dorosła osoba (choćby na potrzeby czyszczenia, konserwacji czy też usunięcia powstałej usterki), a także mniejszy - rewizyjny. Wszystkie te budowle obecnie otoczone są płotem z siatki postawionym przez leśników aby zapobiec wpadaniu do nich zwierzyny leśnej. Niestety stan tych zabezpieczeń nie jest najlepszy co jednak z drugiej strony pozwoliło nam na dostanie się do środka aż trzech obiektów - czwarty pozostaje niedostępny ze względu na zalanie wodą. Szamba posiadają ciekawy układ rur kamionkowych mogący świadczyć o tym, że były połączone z odpływami w łaźniach stanowiąc miejsce zgromadzenia całości nieczystości z obozu. Dodatkowo występują również rury kamionkowe prowadzące na zewnątrz konstrukcji, a pozwalające na ich podłączenie od zewnątrz chociażby do szambiarki w celu opróżnienia zbiornika.

W kolejności od góry z lewej zdjęcie nr 1 przedstawia wybrany szalet w szerszym ujęciu z widocznym otworem wejściowym; nr 2 ten sam szalet w zbliżeniu na 12 otworów latryn; zdjęcie nr 3 otwór wejściowy do zbiornika zalanego wodą; zdjęcie nr 4 kolejny z szaletów w szerszej perspektywie; zdjęcie nr 5 zbliżenie na 4 otwory latryn; zdjęcie nr 6 przedstawia wnętrze jednego ze zbiorników na nieczystości jakie umiejscowione były poniżej szaletów, w stropie widoczne są otwory latryn. Stan na marzec 2020.

Kolejne typy pozostałości po znajdujących się tam przed laty budynkach na jakie do dzisiaj można tam trafić przedstawiają się następująco. Pierwszy duży fundament o wymiarach powyżej 30 metrów ulokowany jest w pobliżu drogi asfaltowej prowadzącej do wsi Gruszeczka, ze względu na jego rozmiar oraz umiejscowienie można uznać, że znajdowała się tam komendantura obozowa, magazyn narzędzi itp. Trudno dodać na jego temat coś więcej, szczególnie, że tak naprawdę jest to jedna z najgorzej zachowanych do dzisiejszego dnia konstrukcji. Drugi lepiej zachowany fundament, to solidna i podpiwniczona budowla jaka została ulokowana po przeciwległej stronie obozu wyznaczając prawdopodobnie jego kraniec od strony lasu. Choć nie zachowały się jakiekolwiek inne kondygnacje poza piwnicą to ze względu na widoczne do dziś szczegóły konstrukcyjne możemy określić jego przeznaczenie. W pozostałości prowadzących do piwnicy okien widoczne są jeszcze zsypy na węgiel, a w rozległej piwnicy ze spokojem znalazłoby się miejsce na przynajmniej 2 lub nawet 3 piece. Ze względu na powyższe jestem zdania, że budynek ten pełnił funkcję kotłowni na potrzeby znajdujących się na terenie obozu łaźni, a także kuchni bo tuż przy nim znajduje się jedyne na całą tę placówkę betonowe obudowanie śmietnika. Więcej fundamentów mogących świadczyć o obecności na terenie FAL Birnbäumel budowli o innym przeznaczeniu niestety już nie znaleźliśmy nie licząc jednego sporego wykopu, który mógł jednak powstać już po II Wojnie Światowej czy też porozrzucanych gdzieniegdzie betonowych odłamków, których nie da się już w żaden sposób sklasyfikować. 

W kolejności od góry z lewej zdjęcie nr 1 przedstawia podpiwniczony fundament budynku prawdopodobnej kotłowni oraz kuchni; nr 2 i 3 zbliżenie na piwnicę budynku; nr 4 zbliżenie na znajdujący się w oknie zsyp na węgiel; zdjęcie nr 5 to znajdujący się w pobliżu podpiwniczonego fundamentu śmietnik; zdjęcie nr 6 fundament dużego baraku lub budynku administracyjnego położonego w pobliżu asfoltowej drogi prowadzącej do wsi Gruszeczka. Stan na marzec 2020.

Rozmieszczenie obozowych budynków jest aż do przeady systematyczne i nasuwa skojarzenia z typowym niemieckim porządkiem (ordnung). Wybudowany został na planie prostokąta o powierzchni około 3 km2, główne wejście znajdować się mogło najprawdopodobniej tuż przy budynku dawnej komendantury obozowej, a następnie wzdłuż najdłuższych boków wytyczanych przez prostokąt ulokowane zostały szalety oraz umywalnie w układzie łaźnia-szalet-łaźnia-szalet-łaźnia. Z drugiej strony krótkiego boku połozonego prostopadle do wejścia obóz zamykany był poprzez budynek pełniący funkcję kuchni jak i kotłowni. Miejsce gdzie stać miały fińskie celty przeznaczone na potrzeby bytowe więźniarek tworzył zatem pusty plac otoczony po obwwodze prostokąta przez budynek komendantury, kotłownię z kuchnią oraz szalety z umywalniami co pozwalało na łatwy dostęp do każdego ze znajdujących się tam obiektów. Trzeba podkreślić, że hitlerowcom zapewne nie zależało na zorganizowanie takich udogodnień dla skoncentrowanych tam w celach niewolniczej pracy kobiet, a raczej na swoje potrzeby związane z utrzymaniem porządku w placówce.

Wykonany przeze mnie plan niemieckiego obozu pracy przymusowej w Gruszeczce: 1 - prawdopodobna komendantura obozu, 2 - budynek kotłowni oraz kuchni, 3 - umywalnie, 4 - szalety, 5 - plac gdzie znajdowały się przeznaczone dla więźniarek fińskie celty.

Pozostałości po budynkach to jednak nie wszystko na co można się jeszcze natknąć penetrując teren byłego obozu pracy przymusowej. Dość sprawny obserwator zauważy na pewno bielejące pomiędzy trawą fragmenty ceramiki będące pozostałościami po znajdujących się w budynkach o przeznaczeniu sanitarnym umywalkach, a także fragmenty kamionkowych rur świadczące o zainstalowaniu funkcjonującym tu systemie przesyłu ciepłej wody z kotłowni czy też ocynkowaną blachę używaną do budowy parapetów. Filia obozu pracy w Gruszeczce podobnie zresztą jak inne filie dawnego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen boryka się z takim samym problemem w postaci braku uprzątnięcia terenu obozu z zalegających na nim artefaktów pochodzących z okresu jego funkcjonowania oraz zabezpieczenia ich do celów badawcze lub też zorganizowania lokalnej izby pamięci. O jakiejkolwiek tablicy informującej co się w tym miejscu znajdowało można oczywiście również zapomnieć. Ponadto obstawiam, że nie zostały tam również przeprowadzone fachowe i oficjalne badania z użyciem wykrywacza metali, a ewentualne poszukiwania prowadzone na dziko przez amatorów ze względu na drakońskie prawo w Polsce nigdy nie doczekają się opisania przez operujących tam ewentualnych detektorystów. Muszę jednak przyznać, że tutaj nie jest jeszcze tak tragicznie jak w dawnym obozie pracy przymusowej AL Lärche na górze Soboń gdzie po powierzchni gruntu walają się jeszcze fragmenty kałamarzy czy też kawałki skórzanych butów jak również innego, drobnego wyposażenia obozowego.

Od góry z lewej: fragmenty ceramicznych umywalek, jeden z fragmentów umywalki w zbliżeniu na element mocujący, ocynkowana blacha parapetu, fragmenty kamionkowych rur. Stan na marzec 2020.

Właśnie te wszystkie pozostałości po budynkach, a także przedstawione powyżej artefakty ze szczególnym uwzględnieniem fragmentów ceramicznych umywalek naprowadziły Marcina, który wspólnie ze mną eksplorował teren dawnego FAL Birnbäumel do wysnucia jeszcze w terenie pewnej hipotezy roboczej. Otóż stwierdził on zresztą bardzo celnie, że nie tylko baraki o których wspomina informator o filiach obozu koncentracyjnego Gross-Rosen musiały się tam znajdować wcześniej ale również cała związana z nimi infrastruktura. Trudno nie zgodzić się z tym kierunkiem rozumowania chociażby z tego powodu, że obóz pracy został tam utworzony dopiero z końcem października 1944 kiedy III Rzesza chyliła się już ku upadkowi. Budowanie od podstaw nie tylko baraków ale również budynków całego zaplecza nie miałoby najmniejszego sensu, szczególnie, że zgromadzone tam kobiety były potrzebne do realizowania tylko i wyłącznie jednego, dodajmy tymczasowego projektu jakim była budowa ziemnych umocnień wchodzących w skład linii noszącej kryptonim Barthold, a mającej na celu opóźnienie przemarszu wojsk ZSRR w ataku na Wrocław oraz Dolny Śląsk. Ponadto należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden dość istotny szczegół, również zauważony przez Marcina, a odnoszący się do warunków, które mogły (choć jak już wiemy z przedstawionych informacji od października 1944 roku takie nie były) być przynajmniej względnie dobre. Znajdowało się tam aż 6 umywalni z dostępem do ciepłej wody dostarczanej wprost z kotłowni, a żeby tego było mało to sanitariaty posiadały jeszcze ceramiczne umywalki - rzecz niebywałą i niemal wręcz luksusową jak na warunki obozów pracy gdzie do użytków więźniów znajdowały się raczej raczej betonowe koryta. Ponadto więźniarki mogły korzystać z 4 szaletów pozwalających na jednoczesną "obsługę" aż 48 osób (po 12 miejsc w każdym z nich). Oczywiście aby jednak obóz był nazwijmy to komfortowy wszystkie te udogodnienia musiałyby być w pełni udostępnione jak i funkcjonalne dla osób w nim zgromadzonych jednak w przypadku tego typu placówki z ówczesnego niemieckiego punktu widzenia nie mogło to mieć miejsca.

Obecnie jest to porośnięta drzewami łąka jednak przed laty w tym samym miejscu znajdowały się fińskie celty przeznaczone dla więźniarek z FAL Birnbäumel. Stan na marzec 2020.

Jak można się domyślić tuż po wysnuciu tej hipotezy przez mojego towarzysza w eksploracji pojawiła się chęć znalezienia odpowiedzi na dwa pytania, których jak do tej pory w żadnym z oficjalnych opracowań na temat tego dawnego obozu nikt jeszcze nawet nie postawił.  Pierwsze z nich niestety nie doczekało się jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedź ta jak do tej pory złożona jest głównie z domysłów oraz spekulacji, a dotyczy pytania odnoszącego się do tego kto przed październikiem 1944 roku wybudował ten obiekt (czy też raczej dla kogo został wybudowany) - wrócę do niej jeszcze w dalszej części tekstu. Natomiast druga odpowiedź związana była bezpośrednio z pytaniem dotyczącym tego kiedy dokładniej został on wybudowany. Jak już wspomniałem byliśmy jeszcze w trakcie eksploracji dawnego kompleksu obozowego, a jednym z naszych założeń było wejście do każdego możliwego szamba znajdującego się pod dawnymi szaletami dlatego rozmawiając na ten niezwykle interesujący wątek obozu przeszliśmy do jego realizacji. Wtedy jeszcze nie mieliśmy nawet świadomości tego jak bardzo blisko jesteśmy przed znalezieniem odpowiedzi na drugie z postawionych pytań. Pomimo tego, że obiekty o tego typu charakterze jakim są szamba nie są zbyt atrakcyjne do eksplorowania, a w ich wnętrzu można natknąć się co najwyżej na ciekawy system rur kamionkowych dlatego też dość niechętnie jednak z poczuciem poszukiwawczego obowiązku mozolnie sprawdzaliśmy zbiornik po zbiorniku (z wyłączeniem tego zalanego wodą). Wybraliśmy opcją na zmianę - tzn. raz wchodzę ja do pierwszego ze zbiorników, następnie Marcin wchodzi do drugiego po czym znów ja do trzeciego, osoba w środku wykonuje dokumentacje fotograficzną oraz po wyjściu zdaje relację z tego co widziała. Niestety tak jak przeczuwaliśmy nie natrafiliśmy na nic godnego większego zainteresowania, dopiero gdy zająłem się już ostatnim ze zbiorników dosłownie na moment przed wyjściem zauważyłem na ścianie coś co przyprawiło mnie o szybsze bicie serca. Tym czymś były odciśnięte w betonie, trochę ponad kolankiem znajdującej się w nim rury kamionkowej cyfry 1939...

Wyryte w betonie wewnątrz jednego z szamb znajdujących się na terenie dawnego obozu pracy przymusowej w Gruszeczce cyfry 1939 będące rokiem jego budowy. Stan na marzec 2020.

Proszę tutaj czytelnika o zrozumienie naszego entuzjazmu w związku z odkryciem gdyż nie mogły to być przypadkowe liczby, a po prostu odniesienie do roku 1939. Oczywiście nawet należało zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w zbyt duży entuzjazm z tym związany jednak będąc tam na miejscu, stojąc jeszcze w dawnym szambie z głową wystającą z otworu rewizyjnego informować kolegę, z którym jeszcze przed chwilą rozmawiało się na temat wspomnianej powyżej hipotezy, a także formułowało się dwa kluczowe, a nigdy nie postawione pytania i mieć świadomość, że odpowiedź na jedno z nich właśnie się znalazło powodowało naprawdę trudne do opisania emocje.

Wyryty w betonie rok 1939 w szerszej perspektywie (widoczny nad pęknięciem powyżej kamionkowego kolanka). Stan na marzec 2020.

Pomimo początkowej radość bardzo szybko - bo jeszcze w czasie jazdy samochodem w drodze powrotnej do domu - przyszedł jednak czas aż ten przysłowiowy kubeł zimnej wody został wylany na nasze głowy. Zdaliśmy sobie sprawę, że odkrycie to jest jednak bez większego znaczenia no bo cóż ono oznacza? Rok ma 365 dni podzielonych na 12 miesięcy, a my nie jesteśmy w stanie określić czegoś bardziej szczegółowego - zarówno miesiąca czy choćby kwartału, w którym ten leśny kompleks (bo jeszcze nie obóz pracy) został właściwie wybudowany. Z pomocą jednak przyszła mi przeszłość i to nie tak odległa bo moja własna z ostatnich kilku lat, a dokładniej mój pierwszy wyjazd do Gruszeczki z roku 2015. Po powrocie z niego zamieściłem na łamach popularnego portalu społecznościowego swój materiał fotograficzny wraz z krótkim i niezbyt szczegółowym opisem obozu jaki znalazł się na trochę już zapomnianym profilu, który wtedy tam prowadziłem. Nie dalej jak wczoraj (a piszę ten tekst w dniu 27 marca 2020) zajrzałem do tego materiału fotograficznego aby przyjrzeć się zamieszczonym tam zdjęciom oraz temu co tam wtedy dokładniej napisałem. Przyjrzałem się również sekcji komentarzy i moim oczom po raz kolejny ukazało się coś czego nie spodziewałem się tam zobaczyć. Pośród wielu wpisów innych użytkowników tego portalu moją szczególną uwagę zwrócił komentarz napisany przez Pana Bartosza Jakubowskiego, poza informacją o posiadaniu przez niego wiedzy o osobie, która uratowała jeden ze znajdujących się w Gruszeczce baraków oraz zmagazynowania go w kawałkach na swojej posesji zawierał on jeszcze coś - fotografie wspomnianej fińskiej celty nazywanej barakiem. Już pomijając tutaj kwestię tego jak cenna jest to dla mnie informacje, że taka fińska celta do dziś istnieje i zachował się w oryginale to jeszcze na fotografiach Pana Bartosza widoczne były na krawędziach zdemontowanych ścianek stemple producenta brzmiące "FEA-WERKE 1939". Stanowiły one nie tylko potwierdzenie naszej hipotezy o wybudowaniu w Gruszeczce leśnego kompleksu jeszcze w roku 1939 ale dały mi również impuls do zweryfikowania czym właściwie było to niemieckie przedsiębiorstwo FEA-WERKE. Po nitce do kłębka dotarłem do kolejnych, kluczowych dla historii tego dawnego obozu pracy informacji.

Opublikowane za zgodą Pana Bartosza Jakubowskiego fotografie jego autorstwa przedstawiające od lewej zbliżenie na krawędź ścianki zdemontowanej fińskiej celty z widocznym stemplem producenta "FEA-WERKE 1939". Kolejne zdjęcie przedstawia zdemontowaną fińską celtę w szerszym ujęciu.

Po niezbyt długiej kwerendzie jaką wykonałem zza monitora swojego komputera natrafiłem na wydawany cyklicznie magazyn pt. "Kronika Wielkopolski". W jednym z numerów ukazał się artykuł Pana Andrzeja Dorskiego traktujący o problematyce robót przymusowych w okupowanej Pile, w którym pisał m.in. o założonym tam jeszcze w dniu 28 września 1939 roku obozie pracy ulokowanym przy ul. Kossaka. Trafiali tam przede wszystkim stolarze, w tym również niejaki Jan Wesołowski z Bydgoszczy, któremu to Pan Dorski poświęca szczególną uwagę w swoim tekście wymieniając go z imienia i nazwiska. Tuż po przyjeździe na miejsce miał on wraz ze swoimi 10-oma kolegami wybudować pierwszy barak na ich własne potrzeby bytowe, w którym bardzo szybko zamieszkało w sumie aż 72 innych robotników. Przymusowe zatrudnienie otrzymali oni natomiast w znajdujących się nieopodal miejsca ich zakwaterowania zakładach drzewnych zajmujących się produkcją baraków oraz stolarki budowlanej noszących nazwę FEA-WERKE jakie powstały w miejscu innego, a przedwojennego Polskiego przedsiębiorstwa z branży drzewnej. Informacja ta jest bezcenna z dwóch powodów - przede wszystkim wiadomo skąd pochodziły te "koliste baraki" znajdujące się w obozie z Gruszeczki i można tu z całą pewnością stwierdzić, że miejscem ich produkcji był inny obóz pracy przymusowej tym razem zlokalizowany w Schneidemuhl (okupacyjna nazwa Wielkopolskiej Piły). Druga i ostatnia jednak nie mniej ważna kwestia - dzięki podanym dość dokładnym datom możemy przyjąć, że budynki wraz z barakami, które od października 1944 były wykorzystywane na potrzeby FAL Birnbäumel zostały wybudowane najpóźniej do końca pierwszej połowy października 1939 roku. Przyjąłem takie założenie z tego względu, że przede wszystkim zarówno na betonowej ścianie szamba jak i na zdemontowanej fińskiej celcie widnieje rok 1939. Idąc dalej tym tropem obóz pracy przymusowej w Schneidemuhl który koncentrował pracowników firmy FEA-WERKE założony został w dniu 28 września 1939. Przybyli na miejsce stolarze zanim rozpoczęli pracę w fabryce musieli najpierw wybudować swój barak - zajęło im to powiedzmy tydzień czasu dzięki czemu napóźniej już 5 października mogli rozpocząć realizację zamówień fabryki. Zakładam, że jednym z pierwszych realizowanym przez nich zleceń była budowa fińskich celt wysłanych do Birnbäumel właśnie dlatego, że prawdopodobnie wszystkie prace w betonie musiały być zakończone w granicach końca września ze względu na jesienną aurę nie sprzyjającą realizacji tego typu projektów. Następnie ze względu na porę roku wybudowany i wykończony kompleks musiał być ogrzewany choćby po to aby nie doszło do zamarzania wody w rurach a wykonywanie tego typu czynności w pustym obiekcie nie miałoby większego sensu dlatego celowym było jak najszybsze sprowadzenie na jego teren pierwszych lokatorów. Notabene: Ze względu na początkowy etap prowadzenia działań wojennych przez III Rzeszą oraz fakt, że Gruszeczka znana wtedy pod nazwą Birnbäumel znajdowała się na terenach rdzennie Niemieckich zakładam, że budowniczymi obiektów z pobliskiego jej lasu nie byli robotnicy przymusowi ani jeńcy wojenni tylko wykwalifikowania robotnicy kontraktowi chociażby z pobliskiego Milicza noszącego wtedy nazwę Militsch. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że plany oraz początek budowy tych obiektów musiał sięgać daleko przed 1 września 1939 dlatego wątpliwym jest aby uwzględniono w nich ewentualnych robotników przymusowych.

 
 Żołnierze Wermachtu podziwiający fińską celtę małego typu ze ścianami przyozdobionymi malunkami (archiwum autora).

O ile kwestia okresu, w którym można zamknąć powstanie leśnego kompleksu z Gruszeczki nie pozostawia już żadnych wątpliwości tak cały czas problematyczne jest pytanie kto był głównym zleceniodawcą jego budowy. Po odrzuceniu wszystkich najmniej prawdopodobnych opcji jeszcze w dniu 8 marca 2020 kiedy eksplorowaliśmy teren dawnego obozu pracy przymusowej wykrystalizowały się nam dwie najbardziej sensowne hipotezy. Pierwsza z nich i powiedzmy sobie szczerze mniej prawdopodobna dotyczyły zlecenia Wermachtu na budowę obiektu o przeznaczeniu na leśny obóz szkoleniowy dla żołnierzy z pobliskiego Milicza czy też obóz jeniecki. Uznałem ją za możliwą jednak mniej prawdopodobną dlatego, że niemieckie dokumenty na temat obiektów o charakterze wojskowym są regularnie badane przez pasjonatów tych zagadnień praktycznie z całego świata i jak do tej pory - a staram się być w tych sprawach na bieżąco - jeszcze nikt nie opublikował jakiejkolwiek informacji jakoby właśnie w Birnbäumel takowa placówka miała powstać. Druga, z mojego punktu widzenia bardziej prawdopodobna hipoteza dotyczy ulokowania w tym miejscu obozu wspomnianej już w tekście Służby Pracy Rzeszy - Reichsarbeitsdienst (w skrócie RAD). Wiadomo jest mi, że tego typu placówki powstawały na terenie Niemiec, a także po wrześniu 1939 również na terenie okupowanej Polski w miejscach gdzie III Rzesza potrzebowała rąk do pracy choć niekoniecznie robotników przymusowych. Jako przykłady takich placówek RAD może posłużyć chociażby Swarzędz, wspomniane Góry Sowie, a także Szczecinek, Legnica czy też leśne okolice Białogardu. 

Brygada robocza Reichsarbeitsdienst w 1940 roku, na podkoszulkach widoczne jest logo organizacji z widniejącą na nim łopatą oraz dwoma kłosami pszenicy (archiwum autora).

Formowanie takich brygad RAD miało kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na możliwość organizowania dzięki nim młodych, silnych, zdrowych, a przede wszystkim odpowiednio zmotywowanych do pracy mężczyzn pochodzenia Niemieckiego ale również ze względu na paramilitarny charakter tej organizacji przysposabiającej jej członków do służby wojskowej. Biorąc pod uwagę powyższe jestem zdania, że zorganizowanie tego typu obozu w Gruszeczce byłoby sensowne chociażby ze względu na spełnienie warunku zapotrzebowania lokalnego przemysłu czy też rolnictwa w ludzi do pracy - okolice Milicza ze względu na swój specyficzny charakter mogłyby wymagać zwiększonej ilości pracowników w okresie przedpoborowym chociażby do prac leśnych, polowych czy też melioracyjnych, ktorzy mogliby uzupełnić lukę powstałą poprzez regularny pobór do Wermachtu. Warty przypomnienia jest również sam charakter obozu gdzie we względnie komfortowych aczkolwiek surowych warunkach mogli stacjonować młodzi ludzie pracujący na rzecz III Rzeszy - wyjaśniona by tu była również kwestia dużej ilości umywalni, z których po prostu musieliby korzystać po zakończonej ciężkiej pracy czy też czegoś o czym jeszcze nie wspomniałem czyli braku jakichkolwiek śladów po ogrodzeniu. Tak właśnie obóz pracy w Gruszeczce prawdopodobnie nie był ogrodzony lub jedynie posiadał jakąś jego doraźną formę bez charakterystycznych betonowych słupów powstałą w okolicach października 1944 roku. Dość istotną informacją wpisującą się w tę hipotezę jest również to, że na terenie Milicza znajdowała się główna placówka RAD na ten rejon o nazwie Arbeitsgruppe 116 (podaję za polska-org.pl), która mogła optować za powstaniem placówki terenowej w Birnbäumel. Niejako pewne potwierdzenie znajduję również w okresie poprzedzającym październik 1944 czyli datę utworzenia tam obozu pracy przymusowej. Ze względu na coraz większe straty na frontach w ówczesnych Niemczech zdecydowano się na rekrutowanie do armii lub oddziałów Volkssturm coraz to młodszych mężczyzn dlatego też dalsze funkcjonowanie Służby Pracy Rzeszy w takiej formie jak dotychczas nie miało już większego sensu, zapewne opuszczony lub nie wykorzystujący w pełni swoich możliwości kompleks należący do tej organizacji mógł być doskonałym miejscem do urządzenia w nim obozu pracy przymusowej i to nie tylko ze względu na świetną lokalizację czy też zaplecze ale również ze względu na znajdujące się w nim narzędzie wykorzystywane wcześniej choćby do prac polowych lub leśnych, które mogły posłużyć przy budowie linii ziemnych umocnień tajnej akcji Barthold.

Pierwotnie tekst ten miał zawierać również więcej informacji o samych rowach przeciwczołgowych jak i okopach jednak ze względu na dość obszerny materiał jaki tu przedstawiłem zdecydowałem się rozbić go na dwie części - pierwszą dotyczącą samego obozu oraz drugą skupiającą się już bezpośrednio na umocnieniach zbudowanych siłą kobiet z  FAL Birnbäumel. Druga część ukaże się jeszcze przed wielkanocą 2020.

11 komentarzy:

  1. Bardzo interesujący materiał. Odwiedzenie tego miejsca jest w moich i zony planach fotograficznych... Kiedyś pomagałem lekarzowi z USA (nazwisko Haber) szukać sladów obozu żydówek w Wierzchowicach (Wirschkowitz) k. Krosnic (Kraschnitz), bez rezultatu. Serdecznie pozdrawiam. Kazik Laskowicz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że tekst się Panu spodobał, rzeczywiście obóz ten to bardzo interesujące miejsce do obfotografowania. Co do obozu w Wierzchowicach to z tego co mi wiadomo żadna niemiecka placówka FAL (Frauen Arbeitslager) się tam nie znajdowała. Tego typu obiekty nie istniały jako samoistne byty tylko musiały być podporządkowane głównemu obozowi macierzystemu funkcjonując jako filie. W przypadku Milicza, zresztą jak i całego Dolnego Śląska oraz nawet Wielkopolski wszystkie obozy pracy zarówno męskie jak i żeńskie były filiami obozu koncentracyjnego Gross-Rosen (dzisiejsza Rogoźnica), a z dokumentów zarówno Niemieckich jak i Amerykańskich (wywiad OSS interesował się niemieckimi obozami zakłady jak i obozami pracy oraz pozyskiwał na ich temat dane) nie ma jakiejkolwiek informacji aby właśnie w Wierzchowicach coś takiego funkcjonowało. Być może nie był to stricte obóz pracy, a po prostu roboty przymusowe u jakiegoś bogatego rolnika? Jeśli dostałbym od Pana więcej informacji na ten temat być może udałoby mi się dowiedzieć coś więcej.

      Usuń
  2. przepraszam: miało być: Żydówek...

    OdpowiedzUsuń
  3. Sławek.
    Często jeźdzę w tym lesie rowerem.
    Intrygują mnie wykopy ( okopy ?) przy ,,Tamie Göringa "
    Piszac powyźsze wszedłem na stronę www.barycz.pl o tym miejscu i krótki opis ,źe okopy linii Bartholda przy tamie wykopali Źydzi.
    W pobliskim Sułowie był Niemiecki Obóz Pracy dla Kobiet przywiezionych tu po Powstaniu Warszawskim.
    Coś wiesz o innych obozach w tej okolicy ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Sławek. Tak, masz rację - te wykopy to część umocnień linii Bartholda, piszę właśnie na ten temat tekst, który jeszcze w tym tygodniu powinien się tutaj ukazać. Co prawda opisuję ich część zlokalizowaną w okolicy Milicza, a zaczynającą się za szpitalem przy ul. Grzybowej jednak powinieneś znaleźć tam wszystkie interesujące Cię informację. Odnośnie tego kto je budował to były to kobiety przywiezione z KL Auschwitz, w pierwszym transporcie jaki trafił w okolice Milicza znajdowało się rzeczywiście 1000 żydówek, ale z tego co wiem trafiały tam również Polki, być może tak jak piszesz również te przywiezione po Powstaniu Warszawskim. Jeśli chodzi o obóz w Sułowie to jest to niepoprawne określenie obozu zlokalizowanego w Gruszeczce (który de facto leży pomiędzy Gruszeczką, a Sułowem) dlatego prawdopodobnie stąd to małe zamieszanie w nazewnictwie. W okolicy poza właśnie Gruszeczką noszącą wtedy nazwę Birnbäumel nie funkcjonował jakikolwiek inny niemiecki obóz pracy przymusowej stanowiący filię KL Gross-Rosen (dzisiejsza Rogoźnica), któremu teren ten podlegał.

      Usuń
  4. wiezniarki z wierzchowic pracowaly w lesie za Dziewietlinem. a spaly w budynkach cegielni. ponoc byl tam tez row ba zwloki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. codziennie szly rano do lasu i wracaly poznym wieczorem tupoczac drewniakami

      Usuń
  5. mam tez ksiazke napisana przez jedna z bylych wiezniarek Gruszeczki. o tych wierzchowicach tez slyszalem z jakus opublikowanych wspomnien

    OdpowiedzUsuń
  6. Żydowska pisarka Isabella Laitner opisuje to wszystko w książce "Isabel".

    OdpowiedzUsuń
  7. Na temat obozu w Wierzchowicach można poczytać min. w D. Sula Losy nieewakuowanych więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.: "Obóz Hochweiler funkcjonował od 20 października 1944 r. w miejscowości Hochweiler (Wierzchowice). Został zorganizowany w starej cegielni. Więźniarkami były kobiety narodowości żydowskiej, pochodzące głównie z Węgier, Rumunii i Czechosłowacji, przywiezione z KL Auschwitz" oraz "Jednym z podobozów, które ewakuowano w pierwszej kolejności, był
    Frauenarbeitslager Hochweiler (Wierzchowice) Jeszcze w pierwszych dniach stycznia 1945 r. nic nie zapowiadało zmian jakie niebawem miały nadejść. Część więźniarek nadal chodziła do prac na zewnątrz. Kobiety wykorzystywano do budowy rowów strzeleckich."
    Obóz usytuowany był na terenie ówczesnej cegielni - niestety obecnie w rękach prywatnych, pozostałości cegielni rozebrano. Rów przeciwczołgowy wraz betonowymi blokami usytuowany był również przy drodze Krośnice - Police. W lesie na wschód od Krośnic widoczne są umocnienia ziemne i okopy.
    Gdyby była potrzebna pomoc historyczna i lokalizacyjna polecam się - pewnie razem z glapsonem ;)

    OdpowiedzUsuń